„Święto Drzewa wśród pól” w Krościenku Wyżnym

W marcu tego roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym nieopodal Krosna była prezentowana interaktywna wystawa Klubu Gaja „Święto Drzewa wśród pól”. W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej, a także Pan Edward Marszałek – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, który przedstawił ciekawe historie drzew rosnących w Krościenku Wyżnym i okolicach.

wystawa_kroscienko (1)W Krościenku Wyżnym rosną m.in. dwa dęby oraz lipa – finaliści konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku. Dęby – Wincenty i Aleksander otrzymały imiona na cześć Wincentego Pola i Aleksandra Fredry, natomiast lipa Cecylia została tak nazwana dla upamiętnienia Cecylii z Fredrów Jabłonowskiej, która była właścicielką Krościenka Wyżnego, a także siostrą Aleksandra Fredry. Wszystkie wymienione drzewa znajdują się na „Literackim szlaku drzew”, zaprojektowanym przez redakcję gazetki szkolnej KLEKS z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. Wycieczka obejmuje 6 drzew nazwanych imionami poetów i pisarzy związanych z tym miejscem.

„Literacki szlak drzew”, a także wiele innych ciekawych przyrodniczo, kulturowo i historycznie drzew można poznać i odwiedzić dzięki aplikacji mobilnej Klubu Gaja Drzewa z klimatem”. Aplikacja adresowana jest do wszystkich miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w naszym kraju. Można ja pobrać bezpłatnie w sklepie Gogle Play, App Store i Windows Store.wystawa_kroscienko (2)

Uczniowie obecni na otwarciu wystawy zapoznali się z najważniejszymi pożytkami płynącymi z zadrzewień śródpolnych zarówno dla zrównoważonego ekologicznego rolnictwa jak i gatunków roślin i zwierząt związanych z terenami rolniczymi. Wystawa była dostępna przez cały miesiąc dla wszystkich odwiedzających bibliotekę. Szczególnymi gośćmi na wystawie były przedszkolaki z miejscowego przedszkola, które uczestniczyły w specjalnie na tą okazję przygotowanych zajęciach edukacyjnych.

Wystawa była prezentowana w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.