Poniedziałek 29. lutego to ostatni dzień głosowania w Konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016! W ostatnim dniu jawnego głosowania polski kandydat Dąb Bolko z Hniszowa był na 4. miejscu. Przed nim na 3. miejscu plasowała się Sosna – Dąb z Hiszpanii, a tuż za Bolkiem Grusza ze Słowacji. Klub Gaja zachęca do głosowania. Walka o podium trwa!
Przypomnijmy sylwetkę kandydata: Dąb Bolko z Hniszowa (gmina Ruda-Huta) wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku 2015 prowadzonego przez Klub Gaja. Według legendy to wspaniałe drzewo pamięta jeszcze czasy Bolesława Chrobrego. Obwód pnia ma 8,6 metra i wysokość ponad 28 metrów, czyli tyle ile długość boiska do koszykówki. Najważniejszym atrybutem jest jednak fakt, że drzewo jednoczy mieszkających tam ludzi, a teraz wszystkich Polaków.
Dąb Bolko ma swoją stronę internetową www.dabbolko.pl , fanpage na Facebooku (zobacz tutaj) i każdego roku w sierpniu obchodzone są imieniny drzewa czyli wielki festyn „Bolkowanie”. Gmina Ruda-Huta i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie jak najszerzej. Drukują ulotki, foldery reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.
Dąb Bolko to przepiękne, majestatyczne drzewo, o które dbają i które kochają wszyscy mieszkańcy gminy Ruda – Huta. W cieniu drzewa odbywają się miejscowe wydarzenia, a nawet zwykły spacer w pobliżu Bolka może przerodzić się w ciekawą, przyrodniczą przygodę. Zachęcamy więc do głosowania oraz odwiedzenia tego wspaniałego drzewa w Hniszowie – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W poprzednich edycjach konkursu polskie drzewa dwukrotnie stawały na podium. W 2013 roku platan z Kóz zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego z Będomina.
Głosy na polskie drzewo można oddać na stronie www. treeoftheyear.org lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl
Mogą Państwo pomóc Klubowi Gaja chronić drzewa przekazując 1% podatku. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.