Krzewmy krzewy

„Krzewmy krzewy” autorstwa bieszczadzkich leśników – Edwarda Marszałka i Marcina Scelina to nowa pozycja wydawnicza Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W książce opisane zostało 16 gatunków popularnych krzewów, które nierozerwalnie łączą się z polskim krajobrazem. Bez czarny, dziką różę, dereń jadalny czy jarzębinę możemy powszechnie spotkać w przydomowych ogródkach, lasach, na poboczach dróg czy w zadrzewieniach śródpolnych.

Krzewy od stuleci miały ogromne znaczenie dla człowieka, zarówno przyrodnicze, krajobrazowe, estetyczne jak i zdrowotne. Autorzy publikacji podkreślają także ich znaczenie w tradycji i kulturze. Piękno krzewów w swoich wierszach sławili poeci. W tradycji ludowej z kolei wierzono np. że ostre kolce tarniny mogą odstraszać żywe stworzenia i leśne demony, dlatego całe gałązki wieszano nad wejściem do chaty, stajni czy obory.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami. Przy każdym opisie gatunku krzewu znajdziemy także wskazówki hodowlane i przepisy na przetwory z ich owoców.

Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl/informacje/publikacje/do-poczytania

Serdecznie zachęcamy do lektury!