Klub Gaja na dożynkach w Istebnej

18 września 2016 r. (niedziela) w godzinach 12.00 – 16.00 Klub Gaja zaprasza wszystkich do udziału w grach i zabawach ekologicznych podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbędą się w Amfiteatrze “Pod Skocznią” w Istebnej (woj. śląskie).

Festiwal Derenia w bolestraszycach. Fot. Klub Gaja.Działania edukacyjne Klubu Gaja  prowadzone będą we współpracy z Powiatem Cieszyńskim w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Podczas imprezy każdy będzie mógł dowiedzieć się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych, wystarczy wziąć udział w plenerowym dominie lub grze planszowej „Skocz w zarośla”.  Dzieci szczególnie zachęcamy do zabawy klockami „Lego wśród pól”, podczas której będziemy wspólnie budować makietę terenów rolniczych z zadrzewieniami i mieszkającymi tam zwierzętami oraz dowiemy się co to jest bioróżnorodność, korytarz ekologiczny czy miedza . Każdy uczestnik dożynek będzie mógł również samodzielnie wykonać nadruk symbolu jabłoni na torbach bawełnianych na zakupy oraz posłuchać poezji Czesława Miłosza pod  „Drzewem Słów”.

Na interaktywnej wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy Istebnej i okolic będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie. Na oglądających czekają przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców dziko rosnących drzew i krzewów.

Dożynki w Mesznej. Fot. Klub Gaja.Dożynki w Istebnej to dobra okazja aby przybliżyć mieszkańcom terenów wiejskich jak wiele korzyści dają nam zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne. Drzewa i krzewy sadzone na terenach rolniczych mogą w znaczący sposób podnieść walory wypoczynkowe i rekreacyjne miejscowości i zachęcić turystów do spędzania tu wolnego czasu. Historie i lokalne tradycje związane z drzewami mogą stanowić doskonałą promocję regionu i służyć jako obiekty dydaktyczno-wychowawcze  –  mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.

Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Małopolski, Wojewoda Opolski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Więcej informacji:

www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl

Dofinansowanie:

logo-NFOSiGW wfosigw_katowice