Wiśnia ptasia

Pospolicie nazywana czereśnią lub trześnią jest drzewem leśnym.  W naturalnych warunkach występuje niemal w całej Europie. W Polsce częściej spotykana jest na południu. Chętnie porasta brzegi lasów i zarośla śródpolne. Rosnące w lasach czereśnie to wysokie i okazałe drzewa, osiągające nawet 25 m wysokości. Dała początek wielu powszechnie uprawianym odmianom drzew owocowych.

Do Polski czereśnia trafiła z Francji wraz z orzechem włoskim za sprawą Cystersów, którzy zaczęli ją uprawiać w XIII wieku. Co roku początkiem lipca czereśnia ma swoje święto w Faliszewicach (Gmina Zakliczyn). Ta niewielka wieś słynie z czereśniowych sadów i nazywana jest małopolskim zagłębiem czereśniowym.

Owoce czereśni są doskonałym źródłem pokarmu dla wszelkiego rodzaju ptactwa, a jej kwiaty są doskonałym pożytkiem dla pszczół i innych owadów. Ze względu na dużą zawartość potasu i witamin owoce wiśni ptasiej są również bardzo wartościowe dla ludzi. Dlatego  warto je spożywać na surowo, a także w postaci przetworów-  konfitur, napojów, koncentratów.

20160507_184939

 

Konfitura z wiśni, daktyli i rozmarynu

  • wiśnie (dowolna ilość)
  • daktyle (zamiast cukru, wg. uznania)
  • rozmaryn – kilka gałązek

Wydrylowane wiśnie wkładamy do garnka, dodajemy daktyle i mieszamy. Całość podgrzewamy stopniowo aż wiśnie puszczą dużo soku. Po 10 minutowym gotowaniu odlewamy z garnka sok wiśniowy (można go przelać do butelek i zapasteryzować). Z reszty wiśni robimy konfiturę. Dodajemy rozmaryn i ciągle mieszając gotujemy jeszcze chwilę do uzyskania gęstej masy. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy ok. 15 minut.

Źródło: smakoterapia.blogspot.com

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.