Ropucha sprzymierzeńcem rolnika

Ropucha szara, ropucha zwyczajna (Bufo bufo) to gatunek płaza, największa z żyjących w Polsce ropuch. Jest bardzo pożyteczna w walce ze szkodnikami ogrodów i pól.

Jako zwierzę o nocnym trybie życia zastępuje śpiące wtedy ptaki owadożerne. Masowo zjada szkodniki, takie jak owady i nagie ślimaki. Poluje także na duże dżdżownice i pająki. Czasem łowi także drobne kręgowce – inne płazy, gady, a nawet małe gryzonie i pisklęta ptaków. Ponadto jest jednym z nielicznych zwierząt pożerających stonkę ziemniaczaną.

szara2

Ropucha szara jest silnie przywiązana do miejsca, szczególnie stare osobniki. Dzięki dobrej orientacji w przestrzeni po polowaniu wraca do swojej stałej kryjówki. Obiera sobie na nią zazwyczaj nory kretów i gryzoni (albo wykopane samodzielnie), szpary między korzeniami drzew lub gęste krzewy. W sen zimowy zapada późną jesienią. Zimuje zagrzebana w ziemi.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.