Święto Tarniny z Klubem Gaja!

Tarnina zagościła na stoisku Klubu Gaja podczas tegorocznego Święta Tarniny w Kosorowicach. Przepisy kulinarne ze śliwy tarniny, dizajn z tarniną czy plenerowe domino z  wizerunkiem owoców tarniny, to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na uczestników tego niedzielnego wydarzenia.

 W tym roku Klub Gaja dla uczestników Święta Tarniny przygotował gry i zabawy ekologiczne oraz interaktywną wystawę  poświęconą zadrzewieniom śródpolnym. Podczas plenerowego domina i gry planszowej „Skocz w zarośla” dzieci wraz z rodzicami poznawały rodzime gatunki drzew i krzewów związane z zadrzewieniami śródpolnymi, m.in. czarny bez, derenia jadalnego, lipę drobnolistną czy śliwę tarninę, która jest symbolem tego święta. Tarninę można było także samodzielnie odbić za pomocą szablonu na bawełnianej torbie na zakupy.

Nazwa Tarnów wywodzi się od tarniny. Ta roślina występuje bardzo często na naszych terenach. Mamy ją też w herbie. Długo była w zapomnieniu.  Tarnina jest ceną rośliną leczniczą, nie wspomnę już o nalewkach. Ja sam robię „tarninówkę”. Mam swój stary przepis, który kończy się sentencją, iż każdy ojciec, któremu urodził się syn, w dniu narodzin nastawiał nalewkę na jego wesele  – podsumował Krzysztof Mutz, wójt Gminy Tarnów Opolski.

Podczas gdy najmłodsi budowali z klocków Lego makietę pól i łąk z kępami drzew i krzewów, aleje drzew, ostoje dla dzikiej zwierzyny i zagrody dla zwierząt gospodarskich, rodzice zwiedzali interaktywną wystawę i zgłębiali różne ciekawe przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców i kwiatów dziko rosnących drzew i krzewów.

Spotkania pod „Drzewem Słów” kończyły się nierzadko zaskakującymi i zarazem wzruszającymi historiami. Po wysłuchaniu wiersza Czesława Miłosza „Jasności promieniste” Pan Zdzisław wyrecytował nam swój wiersz i powiedział – Propagowanie  ekologii i życia zgodnie z naturą w ten sposób, jest godne polecenia. Jestem  pod wrażeniem, nie spotkałem się jak dotąd z Państwa działalnością ale od tego momentu jestem już jej fanem. Czytaniem wierszy jestem zaskoczony.

Działania prowadzone były we współpracy z Gminą Tarnów Opolski w ramach projektu Klubu Gaja  „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Zobacz fotorelację

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.