Questing czyli turystyka z zagadkami

1 marca w Zespole Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Międzyświeciu odbyły się pierwsze warsztaty z tworzenia questów da uczniów szkół rolniczych biorących udział w projekcie Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”. Teraz młodzież będzie tworzyć swój własny quest, dzięki któremu będziemy mogli poznać ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca w okolicy Międzyświecia na Śląsku.

Podczas 6 godzinnych warsztatów uczniowie z kierunku architektura krajobrazu i rolnictwa poznali tajniki tworzenia questów czyli nieoznakowanych szlaków turystycznych, po których poruszamy się za pomocą wierszowanych zagadek. Warsztaty poprowadził Grzegorz Gołoś – specjalista z zakresu turystyki, twórca  produktów i pakietów turystycznych, szlaków, gier terenowych i questów.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z pojęciem turystyka oraz turystyka zrównoważona, a także z różnymi rodzajami tras turystycznych. Następnie w grupach młodzież stworzyła mapę myśli, które kojarzyły im się z questem, takich jak zabawa, nauka, poszukiwanie, odkrywanie, podchody, integracja i wiele innych. Odbyły się także ćwiczenia z dobrej komunikacji i współpracy oraz pierwsze próbki z tworzenia rymowanych wierszyków, które to umiejętności będą bardzo pomocne przy samodzielnym tworzeniu questów.

Po zajęciach teoretycznych wyszliśmy na spacer, gdyż dobrego questu nie da się tworzyć bez wyjścia w teren. Ważna jest obserwacja otoczenia i wybór odpowiednich miejsc, które będą oddawały ducha danego regionu, pokazywały czasem miejsca mniej znane, ale ważne i wyjątkowe dla lokalnej społeczności. Warto skorzystać także z map, archiwaliów,  publikacji  dotyczących danego regionu a także rozmów z regionalistami, naukowcami i pasjonatami lokalnych tradycji i historii. Oprócz umiejętności literackich przy tworzeniu questu przydadzą się także umiejętności plastyczne, które pomogą stworzyć mapkę terenu, po której będą się poruszać turyści oraz przygotowania nagrody – skarbu, który będzie czekał na końcu trasy.

Na koniec zajęć przeszliśmy do tworzenia pierwszych prostych questów  po ciekawych miejscach w szkole. Kolejne zadanie dla uczestników warsztatów to samodzielne stworzenie questu po Międzyświeciu z uwzględnieniem atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo miejsc  w tym regionie, m.in. pomników przyrody i ciekawych zadrzewień śródpolnych.

Warsztaty i konkurs QUEST prowadzone są w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt poświęcony jest zadrzewieniom  i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie  przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego.

NFOSiGWwfos male

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.