Jarzębina fot. Z. Wilczek

Klub Gaja na Święcie Plonów w Mesznej

4 września 2016 r. (niedziela) od 12.30 do 16.30 Klub Gaja zaprasza wszystkich na XI Gminne Święto Plonów, które odbędzie się na boisku przy ul. Szkolnej w Mesznej (woj. śląskie, gmina Wilkowice). Dla uczestników wydarzenia Klub Gaja przygotował gry i zabawy ekologiczne oraz interaktywną wystawę  poświęconą zadrzewieniom śródpolnym.

Lego "Wśród pól". Fot. Klub Gaja.Edukacja ekologiczna Klubu Gaja  prowadzona będzie we współpracy z Gminą Wilkowice oraz Kołem Gospodyń Wiejskich Gminy Wilkowice w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Podczas imprezy każdy będzie mógł dowiedzieć się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych, wystarczy wziąć udział w plenerowym dominie lub grze planszowej „Skocz w zarośla”.  Dzieci szczególnie zachęcamy do wspólnej zabawy klockami Lego, podczas której będziemy budować makietę terenów rolniczych z kępami drzew i krzewów, alejami przydrożnymi. Uczestnicy Święta Plonów będą mogli samodzielnie wykonać nadruk symbolu jabłoni na torbach bawełnianych na zakupy czy wysłuchać poezji Czesława Miłosza pod  „Drzewem Słów”.

Wystawa "Święto Drzewa - wśród pól". Fot. Klub Gaja.Na interaktywnej wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy Mesznej i okolic będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie. Na oglądających czekają przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców dziko rosnących drzew i krzewów.

Wrzesień to czas dożynek i wdzięczności za udane plony. To także wspaniała okazja aby pokazać jak wiele korzyści dają nam zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne, nie tylko tych przyrodniczych, ale także kulinarnych i zdrowotnych. Gatunki takie jak lipa, czarny bez, dzika róża czy jarzębina od wieków wykorzystywane były do sporządzania bogatych w witaminy i substancje lecznicze soków, nalewek, konfitury i mieszanek ziołowych podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.

Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Małopolski, Wojewoda Opolski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Program IX Święta Plonów   >>>>> 

Dofinansowanie:

NFOSiGW

         WFOŚiGW w Katowicach