Już 11 września 2016 roku na terenie Arboretum Bolestraszyce koło Przemyśla odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Derenia, którego symbolem jest owoc derenia jadalnego nazywanego też „polską oliwką”. Klub Gaja przygotował z tej okazji stoiska edukacyjne, na których będzie można wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych oraz zobaczyć interaktywną wystawę o zadrzewieniach śródpolnych.
Działania Klubu Gaja prowadzone będą we współpracy z Arboretum i Zakładem Fizjografii w Bolestraszycach w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.
Na stoiskach Klubu Gaja każdy będzie mógł zagrać w plenerowe domino i grę planszową „Skocz w zarośla”, a przy okazji poznać gatunki roślin i zwierząt związane z zadrzewieniami śródpolnymi. Dzieci zachęcamy do wspólnej zabawy klockami „Lego wśród pól”, podczas której będziemy budować makietę terenów rolniczych z kępami drzew i krzewów, a także korytarze ekologiczne i ostoje dla dzikich zwierząt. Zapraszamy także do samodzielnego wykonania nadruk symbolu derenia na torbach bawełnianych na zakupy i spotkania z poezją pod „Drzewem Słów”. Z kolei zwiedzający interaktywną wystawę dowiedzą się jakie znaczenie mają zadrzewienia śródpolne w ochronie różnych gatunków fauny i flory oraz w łagodzeniu skutków zmian klimatu. I będą mogli wysłuchać wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny” w interpretacji Bartłomieja Topy.
Podczas Festiwalu Derenia Klub Gaja będzie m.in. promował przepisy kulinarne z dziko rosnących krzewów owocowych takich jak czarny bez , śliwa tarnina czy właśnie dereń jadalny jako element zdrowego odżywiania. Owoce derenia zawierają dużo składników odżywczych – witamin i mikroelementów. Można sporządzać z nich smaczne soki, dżemy, konfitury. W medycynie ludowej polecany jest m.in. w leczeniu anemii i dolegliwości żołądkowych – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wsród pól”.
Arboretum w Bolestraszycach nawiązuje do tradycji Małopolski Wschodniej bogatej w stare ogrody derenia jadalnego. Dzisiaj na terenie zarządzanym przez bolestraszycki ogród botaniczny rośnie ok. 3 tys. krzewów derenia. W samym Arboretum można spotkać aż 300 okazów derenia, w tym także stulenie krzewy, sadzone przez dawnych właścicieli tamtejszego majątku. Co roku zbiera się z nich ponad 2 tony owoców, z których wytwarzana jest słynna dereniówka. Prawdziwym przysmakiem i tradycyjną potrawą podkarpacką jest kiszony dereń, produkowany już w XVII w., w kuchni dworskiej. W 2008 roku został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski.
Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.
Czytaj więcej: www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
Kwitnący krzew derenia jadalnego. Fot. Klub Gaja.
Dofinansowanie: