Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017!

Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2017! Polski kandydat – dąb Józef, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016 organizowanego przez Klub Gaja zajął I miejsce! To sukces polskiego społeczeństwa obywatelskiego i polskiego drzewa! W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało ze sobą 16. drzew z całej Europy.Europejskie Drzewo Roku 201Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie) zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie miejsce z wynikiem blisko 15 tysięcy głosów zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef. Jestem nie tylko uradowany ale szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody. Dziękuję wszystkim – powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Dąb nosi imię od imienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, scenografa i rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera – widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska. Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego. Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.

Europejskie drzewo Roku 2017Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Delegacja z Węgier, reprezentująca zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – najstarsze drzewo w Bátaszék, przekazała ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.

Z roku na rok grono państw biorących udział w konkursie powiększa się, dzięki czemu możemy poznawać nowe, niezwykłe skarby Europy jakimi są drzewa. W 2011 w roku w plebiscycie wzięło udział 5. europejskich drzew. W tym roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczyło już 16. drzew z całej Europy, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób. Mam nadzieję, że w kolejnych latach dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie stale rosnąć – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 roku. Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja jest organizatorem polskiej edycji konkursu. Już w czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2017.

Przeczytaj historię Dębu Józef tutaj >>>>

Zobacz film o dębie Józef tutaj>>>>

Zobacz relację z wizyty europejskiego „łowcy drzew” Roba McBride u Józefa >>>

Poznaj niezwykłe polskie drzewa dzięki aplikacji mobilnej czytaj więcej >>>

Więcej o konkursie Europejskie Drzewo Roku  www.treeoftheyear.org

Zobacz spot promujący europejski konkurs tutaj>>>

Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić i chronić. Każda złotówka jest ważna. Przekaż darowiznę na konto Klubu Gaja: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120.

 przekaż darowiznę

 

 

Przekaż 1% Klubowi Gaja. Skorzystaj z Bezpłatnego Programu PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wpisz KRS: 0000120069.

Na zdjęciach: Dąb Józef Fot. Klub Gaja / Rafał Godek oraz ceremonia wręczenia nagrody Europejskie Drzewo Roku 2017.

 

Media o Europejskim Drzewie Roku 2017

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/dab-jozef-europejskim-drzewem-roku,725741.html

http://rzeszow.onet.pl/650-letni-dab-jozef-z-podkarpacia-europejskim-drzewem-roku-2017/ebfbnkr

http://wyborcza.pl/7,75400,21532150,polski-dab-jozef-zostal-europejskim-drzewem-roku-wyprzedzil.html

http://nettg.pl/news/141549/ekologia-polski-dab-drzewem-europejskim

http://www.pomorska.pl/ekologia/a/europejskim-drzewem-roku-2017-zostal-dab-jozef-z-polski,11908866/

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dab_jozef_europejskim_drzewem_roku_2017_360143.html

http://rzeszow.onet.pl/dab-jozef-z-wisniowej-europejskim-drzewem-roku/lvwcbm0

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.