W dniach 19-21 kwietnia 2017 roku, my – uczniowie Szkoły Przyrodniczo Technicznej w Międzyświeciu, wyjechaliśmy do Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego „Ziarno” w Grzybowie, prowadzonego przez państwo Ewę i Petera Stratenwerth. Przetrwaliśmy wyczerpującą podróż trwającą aż 6 godzin ! Jednak opłacało się znieść tyle czasu w autobusie po to, by zobaczyć ten interesujący obiekt i dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy.
Na miejscu zostaliśmy zapoznani z gospodarstwem i jego historią, dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy o glebie i o różnorodności organizmów w niej żyjących. Uświadomiono nas również, jakie znaczenie ma troska o glebę dla rolnictwa ekologicznego. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych zajęciach o bioróżnorodności w świecie owadów i ptaków, zobaczyliśmy z bliska trzmiele oraz sokoła wędrownego. Przyglądaliśmy się także procesowi produkcji sera, masła oraz chleba, a to wszystko z ekologicznych składników, które uzyskano dzięki podtrzymywaniu cyklu zróżnicowanego rolnictwa. Oczywiście przez te trzy dni jedliśmy naturalne posiłki, które były wyśmienite. Jednym z takich oryginalnych dań były jajka podane na pokrzywie.
Wycieczka do „Ziarna” w Grzybowie nauczyła nas jak wiele możemy zrobić, troszcząc się o przyrodę, która nas otacza i ile korzyści możemy z niej pozyskać. Musimy pamiętać, że troszcząc się o środowisko, troszczymy się o własne zdrowie i życie.