Święto Tarniny w Kosorowicach

Śliwa tarnina to cenna roślina miododajna i kulinarna, a jej cierniste zarośla zwane czyżniami są ostoją dla wielu gatunków zwierząt. To także symbol dorocznego festynu w Kosorowicach (gmina Tarnów Opolski), który swoją nazwę wywodzi od tej właśnie rośliny. W tym roku Święto Tarniny odbędzie się w dniach 2-3 lipca 2016 roku. Drugiego dnia (niedziela) dla uczestników wydarzenia Klub Gaja przygotował gry i zabawy ekologiczne oraz interaktywną wystawę  o zadrzewieniach śródpolnych.

Tarnina. Fot. Z.WilczekW Kosorowicach uczestnicy będą mogli zagrać w plenerowe domino i grę planszową „Skocz w zarośla”, podczas których poznają gatunki roślin i zwierząt związane z zadrzewieniami śródpolnymi. Z kolei w trakcie zabawy „Dobry rolnik” z wykorzystaniem klocków Lego dzieci będą budowały pola uprawne z kępami drzew i krzewów, korytarze ekologiczne i remizy dla dzikiej zwierzyny, aleje drzew.

Zapraszamy także do wspólnej zabawy „Dizajn z tarniną”, podczas której uczestnicy wykonają samodzielnie za pomocą szablonu nadruk symbolu tarniny na torbach bawełnianych na zakupy. Na stoisku Klubu Gaja wyrośnie też „Drzewo Słów” z wierszami Czesława Miłosza poświęconymi pięknie drzew i krajobrazu, a każdy kto podejdzie to tego drzewa wysłucha wiersza dedykowanego tylko dla niego.

Święto Tarniny to dobra okazja aby przypomnieć  jak wiele korzyści mogą dać nam zadrzewienia śródpolne, np. w kuchni, medycynie czy w  rolnictwie. Śliwa tarnina, która jest symbolem tego festynu często bywa niedoceniana, a jest to jeden  z najcenniejszych gatunków do tworzenia zadrzewień śródpolnych. Dlatego chcemy zachęcić tutejszą społeczność lokalną do sadzenia i ochrony drzew oraz krzewów na terenach rolniczych – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”

Czyżnie tarniny. Fot. E. Marszałek Na wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie, a także dowiedzieć się jakie korzyści z zadrzewień i zakrzewień mogą mieć rolnicy.  Każdy będzie mógł także zabrać ze sobą przepisy kulinarne z wykorzystaniem dziko rosnących jadalnych drzew i krzewów i posłuchać wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny” w interpretacji Bartłomieja Topy.

Działania prowadzone będą we współpracy z Gminą Tarnów Opolski w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Czytaj więcej:
www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.gok.tarnowopolski.pl

Na zdjęciach: Kwitnący krzew tarniny (fot. Klub Gaja/Zbigniew Wilczek) oraz czyżnie tarniny (fot. Klub Gaja/Edward Marszałek).

Dofinansowanie:
logo-NFOSiGW

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.