Pod takim tytułem 6 czerwca odbyły się warsztaty edukacyjne w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. Zajęcia poprowadził biolog i ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała, pracownik naukowy Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Podczas 6 godzinnych warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie znaczenie dla funkcjonowania przyrody ma różnorodność biologiczna. Dlaczego jest dla nas taka ważna i w jaki sposób powinniśmy z niej korzystać. Większość dziedzin światowej gospodarki, takich jak rolnictwo, hodowla, medycyna, przemysł opartych jest na zasobach naturalnych. Na co dzień nie zastanawiamy się nawet, że na każdym kroku korzystamy z usług świadczonych przez przyrodę, np. zapylania, formowania gleby, dostarczania paliw, produkcji żywności czy wiązania CO2. Dlatego tak ważne jest abyśmy nauczyli się korzystać z bogactw świata żywego, tak aby nie uszczuplać jednocześnie jego zasobów.
W trakcie zajęć terenowych uczniowie przekonali się jak skromna jest nasza wiedza na temat różnorodności biologicznej i funkcjonowania przyrody. Życie na Ziemia jest cudem i wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. Od czasów Linneusza opisano około 1,5 miliona gatunków, a naukowcy sugerują, że potencjalna liczba gatunków na Ziemi to 90-100 milionów. Spacerując wśród pól dowiedzieliśmy się jak wiele rożnych organizmów żyje w naszym najbliższym otoczeniu, a nawet pod naszą stopą. Poznawaliśmy przyrodę z “zawiązanymi oczami”, a także wzięliśmy udział w eksperymencie biologicznym, znanym w literaturze pod nazwą „tragedia wspólnego pastwiska”, opisanym w Science w 1968 roku przez amerykańskiego biologa Garretta Hardina.
Według naukowców obecne tempo spadku różnorodności biologicznej jest niepokojące. Efektem tego jest obserwowany np. gwałtowny spadek połowów ryb, utrata żyzności gleby, zmniejszone zapylanie roślin czy wzrost ilości dwutlenku węgla. Taka sytuacja jest w dużej mierze wynikiem działalności człowieka. Dlatego ciągle aktualne pozostają pytanie: dlaczego niszczymy życie na Ziemi, nie pamiętamy o prawach natury, działamy wbrew nim, stwarzając tym samym zagrożenie dla naszej dalszej egzystencji na tej planecie?