Poznajemy, gotujemy i smakujemy dzikie rośliny

10 maja odbył się warsztat etnobotaniczny w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu(woj. śląskie). Warsztaty poprowadził Karol Szurdak – etnobotanik, biolog i farmaceuta.

Podczas zajęć terenowych uczestnicy poznali dzikie rośliny rosnące na obszarach rolniczych, ich właściwości i możliwości praktycznego wykorzystania. Następnie odbyło się wspólne gotowanie zebranych okazów i degustacja przygotowanych potraw. Kolejne warsztaty odbędą się w szkołach rolniczych w Głubczycach, Nawojowej i w Rzeszowie, które biorą udział w projekcie “Święto Drzewa – wśród pól”.

Pan Karol bardzo interesująco opowiadał o roślinach i wiele nas o nich nauczył. Dowiedzieliśmy się,że niektóre rośliny są jadalne, np. krwawnik pospolity,czosnaczek pospolity, przytulia czepna,bluszczyk kurdybanek,pokrzywa zwyczajna, lipa. Po dość długim spacerze ruszyliśmy w stronę szkoły z naszymi “dzikimi zbiorami”. Po powrocie ubraliśmy się w nasze stroje gastronomiczne i weszliśmy na kuchnię, aby sporządzić różne potrawy z nowo poznanych roślin. Zaczęliśmy od zaparzenia mięty. Następnie przyrządziliśmy pesto z czosnaczku, frytki z korzenia ostrożenia warzywnego, pesto z przytulni czepnej z kaszą gryczaną. Poznaliśmy nowe smaki, które nie wszystkim smakowały. Mamy nadzieje, że takich spotkań będzie jak najwięcej. Jesteśmy bardzo zadowoleni i otwarci na nowe smaki – opowiadają uczestniczki warsztatów Joanna Dzida i Zuzanna Sokołowska z klasy 1Tb.

Zobacz fotorelację z zajęć w Międzyświeciu.

 

 

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Dodaj link do ulubionych. Komentowanie zostało zablokowane, ale możesz dodać trackback: Trackback URL.